Web Uygulamaları

 Sözlükvari bir yaklaşımla, sizin bilgisayarınızda değil de web bulutunda çalışan, size internet kanalıyla ulaşarak web gezgininiz tarafından çalıştırılan dinamik uygulamalar “web uygulamalarıdır” diyebiliriz. Yani web siteniz sadece görseller, gömülü sabit metin ve html’den ibaretse, sunucu tarafında çalışan bir kod yoksa bu web sitesidir. Ama eğer sunucu tarafında çalışan bir kod varsa, veritabanı etkileşimi söz konusuysa bu bir web uygulamasıdır.

Nelerdir web uygulamaları?
–        Çevrimiçi sözlükler
–        Alışveriş siteleri
–        Portaller
–        Veritabanı etkileşimli tanıtım siteleri
–        Çevrimiçi gazeteler
–        Vb.

Web uygulamaları geliştirme temel olarak 3 boyuta ayrılabilir: Tasarım, yazılım ve işletim.

Tasarım tarafı görsel  tasarımı, animasyonları, üç boyutlu grafik tasarımlarını ve oluşturulan bu tasarımların web’de yaşayabilir hali olan html’i dönüştürülmesini içerir. Html kodlama bir yönüyle programlama kapsamına girse de, günümüzdeki html geliştirme araçlarının kodlamayı neredeyse sıfıra indirmesi nedeniyle bu işlem daha çok tasarımcılar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yazılım tarafında öncelikle sunucu ve istemci taraflı kodlamalar söz konusudur. Sonrasında da veritabanı tasarlama/programlama devreye girer. İstemci tarafında javascript, sunucu tarafındaysa asp.net, php, jsp gibi dil ve teknolojiler kullanılmaktadır. Yine veritabanı olarak MS SQL, My SQL, Oracle, Accsess seçeneklerinden farklı durumlara göre farklı tercihler yapılmaktadır.

(Bugün 1, Toplam 15 ziyaretçi)